Linka Detskej Istoty

 

 

Čo je strach?
Strach je pocit znepokojenia z blížiaceho sa zla. Je to negatívny cit, nepríjemná emócia, nepríjemný zážitok. Často býva sprevádzaný zblednutím, chvením, zrýchleným dýchaním, búšením srdca, zvýšením krvného tlaku či pohotovosťou k obrane alebo úteku, aby sme sa ochránili.
 
Načo slúži strach?
Je to normálna reakcia nášho tela na nebezpečenstvo alebo ohrozenie v ktorom sa ocitneme. Môžeme ho definovať aj ako emóciu, ktorá nás na nebezpečenstvo upozorňuje. Strach nás motivuje, aby sme sa nebezpečenstvu vyhli, alebo pred ním ušli. Ak sa nám to nepodarí, náš strach sa môže zmeniť na agresiu. Má však aj pozitívnu stránku. Môže nás podnecovať k lepším výkonom, k prekonaniu svojej pohodlnosti alebo samého seba.
 
Odkiaľ sa strach berie?
Strach nie je vrodenou reakciou, ale  naučenou. Nerodíme sa so strachom z písomky, napriek tomu pred tým ako ju ideme písať, môžeme strach cítiť. Môžeme sa báť zlej známky, hnevu rodičov, môžeme sa báť spolužiaka/spolužiačky čo nám robí zle, môžeme sa báť nepríjemných učiteľov, môžeme sa báť keď sme sami doma, keď sme na neznámom mieste, môžeme sa báť v lese v noci, v cudzom meste, môžeme sa báť búrky, tmy, výšok, psov, atď.  
Keď sa bojíme, môžeme reagovať rôzne. Niekto sa veľmi červená, niekto sa potí, môže nám napr. rýchlejšie biť srdce, oslabnú nám nohy. Takto náš organizmus reaguje na strach. 
 
 Ako bojovať zo strachom? 
·         Skús nájsť príčinu svojho strachu a sledovať ju. Povedz si, čoho sa vlastne bojíš. 
·         Nauč sa s ním vyrovnať, nebojuj proti nemu. Neboj sa vyhlásiť: „Áno, bojím sa psov, pavúkov, či čohokoľvek iného.“ 
·         Ľudia ťa možno začnú chlácholiť, hovoriť ti, že to nič nie je, netreba sa toho báť.  Aspoň sa naučíš čeliť strachu z toho, že by niekto uvidel, že sa bojíš.
·         Postav sa proti strachu a on sa rozplynie. Čím je strach menší, tým skôr sa ho treba  zbaviť, pretože postupne môže narásť.                
·         Prekonaj ho s pomocou. Nájdi si podporu rodičov, kamarátov či niekoho blízkeho, ktorí ťa podporia. Ak dokážeš prekonať menší strach, sebavedomie sa ti zvýši. Zrazu budeš cítiť, že všetko sa dá, len treba chcieť. 
 


Ak sa chceš poradiť zavolaj na 116 111.

Zadarmo a dôverne.


 

                               

© Linka Detskej Istoty www.ldi.sk