Linka Detskej Istoty

 

 

1. Čo je to rasizmus?
Rasizmus je diskriminačná teória, ktorá hlása nerovnocennosť ľudských rás. Jedna skupina sa cíti byť nadradená nad druhou, na základe farby kože, tvaru lebky, alebo iných biologických či kultúrnych znakov.
Táto teória slúžila v minulosti ako ideové východisko pre zločiny páchané počas II. svetovej vojny, aj ako ospravedlnenie zločinov páchaných na mnohých iných miestach. 
 
2. Ako sa prejavuje a prečo je problém?
Vyplýva hlavne z nevedomosti a neznalosti životného štýlu a myslenia iných ľudí. Mnohí rasisti sa nikdy nestretli s príslušníkmi rasy, ktorú odsudzujú. Sú ovplyvňovaní rodinou, priateľmi, okolím.
Prejavy rasizmu sú rôzne. Ty asi poznáš jeho miernejšiu formu– rozprávanie vtipov na tému Rómov, černochov, či Ázijcov. Tieto vtipy sú zraňujúce a väčšinou nepravdivé. Sú ale príčinou, prečo tieto skupiny ľudí ostatní odsudzujú a vysmievajú sa im. Takto sa vytvárajú stereotypy a predsudky.
 
3. Ty by si nechcel/a byť cieľom vtipov, byť odsudzovaný/á a vysmievaný/á bez príčiny, že?  
Vieš si predstaviť život na okraji spoločnosti  len preto, že si inej farby pleti? Nikto nemôže za to, s akou farbou pleti, s akým pôvodom sa narodí. Žiadna rasa ani farba pleti nie je lepšia alebo horšia.
Ako sa môže cítiť človek, ktorý sa nevie zaradiť do spoločnosti, ktorého ľudia odsudzujú bez toho, aby ho najprv bližšie spoznali?
Rasizmus sa prejavuje aj vo forme diskriminácie. Je to neopodstatnenéupieranie práv, znevýhodňovanie niekoho pre určitú vlastnosť. Napríklad v čakárni u lekára, keď niekoho odmietnu ošetriť, alebo v autobuse, či v škole.
Medzi tvrdšie formy rasizmu patria fyzické útoky, násilie. Možno si už počul/a slovo „skíni“, skinheads“. Je to skupina, ktorá sa vyznačuje nepriateľstvom, násilím voči všetkým ľudom inej ako bielej rasy.
Rasizmus a všetky jeho prejavy patria medzi trestné činy.
 
4. Kam sa môžeš obrátiť, ak vieš o prejavoch rasizmu vo svojom okolí, prípadne si sám/a obeťou takéhoto činu?
Ak sa potrebuješ porozprávať, prípadne chceš poradiť, ako ďalej postupovať, môžeš zavolať na našu Linku detskej istoty, čislo 116 111, alebo napísať na náš chat (link).
Rasizmus ako trestný čin môžes nahlásiť aj priamo na polícii.
Môžes sa tiež obrátiť na organizáciu „Ľudia proti rasizmu“,ktorá pomáha obetiam rasizmu a iných foriem diskriminácie
  

 


Ak sa chceš poradiť zavolaj na 116 111.

Zadarmo a dôverne.


 

                               

2%
© Linka Detskej Istoty www.ldi.sk