Linka Detskej Istoty

 

Priateľstvo je vzťah dvoch ľudí založený na dôvere, úprimnosti a tolerancii.

Dôvera je základnou podmienkou skutočného priateľstva, pocit, že tomu druhému môžeme povedať čokoľvek a predsa nás bude mať rád.
Priateľ je osoba blízka našej duši i srdcu, s ktorou sa delíme o náš úspech i neúspech, o našu radosť i žiaľ, o naše problémy a starosti. Priateľ je človek s ktorým sa smejeme i plačeme.

O priateľstvo sa treba starať.
 
Nadväzovanie a udržiavanie priateľstva nie je ani automatické a nie je ani dielom šťastnej náhody. Vyžaduje zámernosť a úsilie. Vyžaduje všetky pravidlá spolužitia a životné zručnosti záujmu o iných, spolupráce, pružnosti, čestnosti, zodpovednosti a zmyslu pre humor. Úspech v priateľstve má dva stupne: najskôr musíme pracovať na tom, aby sme si priateľov dobre vybrali, a na rozvíjaní tohto priateľstva, potom ho musíme vedieť udržať.
 
Mať dobrého priateľa, priateľku znamená mať vedľa seba osobu, o ktorú sa môžeme oprieť v ťažkých časoch. Priateľovi netreba kupovať za pomoc darčeky, stačí mu len dať najavo, že si ho vážiš a ceníš, si rád, že je s tebou. Stačia mu slová „Mám ťa rád.“ 
 
Priateľské problémy..
 
Aj napriek pevnému putu, ktoré priateľov spája, sa môžu v kamarátskom vzťahu vyskytnúť aj problémy:
 
Možno sa stane, že sa s kamarátom/kou pohádaš kvôli dievčaťu/chlapcovi, ktorý/á sa vám obom páči...
Možno sa jeden z vás dostane do nevhodnej partie a tomu druhému sa to nebude páčiť alebo sa o seba začnete báť...
Možno sa zrazu navzájom odcudzíte...
A možno nie.
 
Nech je problém v priateľstve akýkoľvek, môže to byť pre teba náročné. Možno sa ti zdá, že sa ti už nič horšie nemôže stať. Áno, môžeš sa cítiť osamelo, sklamane, nahnevane, rozčarovane, zmätene a všelijako inak. Nezabúdaj však, že vždy máš možnosť požiadať o pomoc.
 
Čo môžem robiť?
 
Ak nastane problém, skús ostať trpezlivý/á a snaž sa priateľovi aj sebe porozumieť. Niekedy stačí úprimný rozhovor a svoj problém vyriešite.
 
Aj rodičia a rodina vedia dať dobré rady, skús im o svojom probléme povedať, možno takú situáciu už zažili a budú ti vedieť poradiť. Ak však aj napriek tomu riešenie nenájdete, neboj sa obrátiť sa na školského psychológa (alebo výchovného poradcu), nenechá ťa v tom samého.
 
Čo ak sa však stane niečo, čo ani jeden z vás neovplyvní? Napríklad by si sa ty alebo tvoj priateľ/ka odsťahoval/a do iného mesta? Nevešaj hlavu, aj keď sa ti to môže zdať ako koniec sveta, neznamená to, že sa už nikdy neuvidíte. Aj naďalej si môžete písať, volať, raz za čas sa aj stretnete. Dnes je naozaj množstvo možností ako by ste mohli ostať v kontakte J Dokonca aj v takomto prípade sa môžeš obrátiť na svoju rodinu, na iných kamarátov či spolužiakov, prípadne nám zavolať na Linku detskej istoty číslo 116 111 alebo napísať na náš chat.
 

Ak sa chceš poradiť zavolaj na 116 111.

Zadarmo a dôverne.


 

                                                                                         

© Linka Detskej Istoty www.ldi.sk