Linka Detskej Istoty

 

Anorexia a bulímia patria medzi poruchy prijímania potravy a zároveň aj medzi psychické poruchy. Je potrebné ich rozlíšiť.

Anorexia- je druh psychickej poruchy, pri ktorej pacient odmieta potravu. Anorektičky nie sú bez chuti na jedlo, naopak v kuse na jedlo myslia a trpia hladom, hoci to zapierajú. Anorexia je sprevádzaná strachom z priberania. Dievčatá trpiace na anorexiu sú extrémne chudé, pričom ony sa považujú za nadmerne obézne. Ďalšími znakmi anorexie sú: vypadávanie vlasov, lámavé nechty, suchá šupinatá pokožka, opuchnuté nohy, časté rednutie kostí, poruchy nervového systému a pod. Anorektičky veria, že nie sú choré, ale je to ich životný štýl. Na ktorý sú často hrdé.
 
Bulímia- je druh psychickej poruchy, pri ktorej pacient potravu síce prijíma, no vzápätí ju vyvráti. Na rozdiel od anorektika, pacienta trpiaceho bulímiou nespoznáme tak ľahko. Bulemik dokáže svoje trápenie ukrývať dlhšie. Bulemikom často kolíše váha, v dôsledku prejedania sa a následného vracania. Zvracanie zároveň spôsobuje sfarbenie zubov do červena, bolesti hrdla, hrtana a žalúdka.

Vzájomné prepojenie jednotlivých typov porúch potravy je veľmi zložité. Stáva sa že chorý jedinec prejde z jedného typu ochorenia k druhému, prípadne ich strieda. Napríklad anorexia môže vyústiť do bulímie a naopak.

Liečba:
Prvým a zároveň najťažším krokom pre úspešnú liečbu je priznať si, že porucha prijímania potravy je choroba a je potrebné sa liečiť. Pacienti za lekármi prichádzajú až vtedy, keď im rôzne telesné komplikácie doslova ohrozujú život. Ochorenie spôsobuje dlhodobé problémy nielen samotným pacientom, ale aj ich rodinám. Narúša všetky oblasti života – osobné, sociálne aj profesionálne. S trvaním poruchy navyše rastie riziko vzniku iných závislostí (alkohol, drogy) a pokusov o samovraždu.

     

Ak sa chceš poradiť zavolaj na 116 111.

Zadarmo a dôverne.


                               

© Linka Detskej Istoty www.ldi.sk