Linka Detskej Istoty

 

Čítajme si 2011 - Tlačová správa

Pridané 12.05.2011

4. ročník projektu „Čítajme si...“  -  najpočetnejší detský čitateľský maratón. Všetko o projekte, o jeho histórii, filozofii a o tom, ako bude akcia prebiehať sa dozviete na tlačovej konferencii, na ktorú vás srdečne pozývame.Kedy? vo štvrtok 12.5.2011 o 11:00 hod. Kde? Kníhkupectvo Panta Rhei, Poštová ulica v Bratislave

Najpočetnejší detský čitateľský maratón
„ČÍTAJME SI... 2011“
Mnohým dospelým sa zdá, že dnešné deti nečítajú. Že sedia iba pred televízorom, alebo venujú svoj čas počítačovým hrám. My, Linka detskej istoty pri SV Unicef, si na základe našej niekoľkoročnej práce a rozhovorov s deťmi myslíme, že slovenské deti majú stále záujem o text a príbeh, ale jeho knižnú formu zatláča do úzadia svet elektronických médií. Svet je dnes iný. Rýchlejší, plný elektroniky a obrazu. Nechceme, aby deti prestali používať internet, aby mali pocit, že pozerať rozprávky v televízii je zlé. Pri správnom vedení im to prináša rozhľad a nové informácie a zážitky. Chceme len, aby zistili, že aj čas strávený s knižkou vie byť zaujímavý. Kniha neponúka hotové postavy a bytosti, inšpiruje ich k objaveniu a rozvíjaniu vlastnej fantázie a kreativity, čo je pre ich život veľmi podnetné a dôležité.
Ako im to ukázať? „ČÍTAJME SI...“ je jedna z ciest a výsledky ukazujú, že má zmysel.

Linka detskej istoty pri SV Unicef organizuje aj tento rok projekt „Čítajme si...“ Je to najpočetnejší detský čitateľský maratón a pokračuje už štvrtý rok. Počet čítajúcich detí každý rok rastie.
Rok 2008 – 2 912 detí z celého Slovenska
Rok 2009 – 10 798 detí z celého Slovenska
Rok 2010 – 21 234 detí z celého Slovenska
Cieľom akcie je zapojiť do čítania čo najviac detí. Deti, ktoré čítajú sa ľahšie vyjadrujú a sú komunikačne na vyššej úrovni. Preto chceme v spolupráci s knižnicami a školami po celom Slovensku motivovať deti k čítaniu kníh a k pravidelným návštevám knižníc.
Krstnou mamou projektu ja pani Oľga Feldeková, známa humoristka a spisovateľka. V jednotlivých mestách a obciach sa snažíme osloviť na spoluprácu osobnosti späté s mestom, či obcou, aby prišli podporiť deti v čítaní priamo na mieste podujatia.
Termín akcie: 31. 5. 2011 od 9:00 hod. – 15:00 hod. v knižniciach na celom Slovensku
Deti základných škôl čítajú simultánne na celom Slovensku, v knižniciach. Každé prečíta nahlas jednu stranu z knižky, ktorú si vyberie knižnica a podpíše sa na plagát, ktorý je na to určený. V každej knižnici je prítomný svedok, väčšinou zástupca inštitúcie Slovenské rekordy, aby dohliadal na priebeh akcie. Presne o 15:00 hod. sa čítanie končí a všetky podpisy čítajúcich deti sa zrátajú.
Podarí sa nám prekonať minuloročný rekord? Skúste nám pomôcť! Tak, že sa o akcií dozvie čo najviac detí, učiteľov, rodičov a všetkých dospelých, ktorým záleží, aby naše deti spoznali čaro písaného príbehu. Ďakujeme!
Linka detskej istoty pri SV NICEF
Sprievodné akcie:
31. 5. 2001 od 15:00 hod. v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ul. v Bratislave – moderovaná diskusia s odborníkmi a osobnosťami o knižkách a detskom čitateľovi. Toto stretnutie splní zároveň aj funkciu tlačovej konferencie, pretože sa na ňom vyhlási výsledok, resp. koľko detí čítalo.
Výsledok zverejníme aj na stránke www.unicef.sk/sk/ldi a všetky zúčastnené deti budú zaradené do zlosovania o knižné ceny.
Kontakt:
Katrina Lengyelová Mravcová
konzultantka Linky detskej istoty pri SV Unicef
email: mravcovakatarina@gmail.com
tel: 0905 – 421 552
 

O PROJEKTE

© Linka Detskej Istoty www.ldi.sk